אני חייבת לכתוב פה קצת דברים בסיסיים הנקה כי לצערי אני רואה פה הרבה שאלות שחוזרות על עצמן והידע חסר, אני מקווה שזה יעזור למישהי. כמובן שההוראות הן כלליות ומותאמות לרוב אוכלוסיית המניקות ולא לכולן, אם יש בעיה כלשהי, פצעים, עודף חלב או כל דבר אחר יש לפנות ליועצת הנקה מוסמכת!!

 

הנקה נכונה היא הנקה לפי דרישה לא לפי שעון.

בהנקה על האם תמיד להציע שני צדדים, צד ראשון עד שהתינוק מתנתק או נרדם, ואז להעיר אותו (הרמה לגרעפס, החלפת חיתול, דגדוג כף הרגל...) ואז להציע צד שני - התינוק יחליט אם לקחת צד שני או לא, האם תפקידה להציע.

הנקה נמדדת עפ"י מה שיוצא ולא מה שנכנס! עד גיל חודש הציפייה היא לפחות 3 צואים ביום - יציאה גדולה ועוד 2 קטנות )אחרי גיל חודש גם פעם בעשרה ימים זה בסדר כל עוד הקקי רך) ו6-8 פיפי ביום.

בהנקה נכונה אנחנו מצפים לעליה במשקל של לא פחות מ150 גרם בממוצע בשבוע (יהיו שבועות של יותר ויהיו שבועות של פחות, אותנו מעניין הממוצע), כשלרוב תינוקות יעלו 250 גרם בממוצע, פחות מ150 גרם בממוצע בשבוע זו נקודת אזהרה.

לקראת גיל 3-4 חודשים אנחנו נראה עצירה בעליה במשקל - זה נורמלי, לתינוקות יונקים יש נטיה לעלות בצורה מהירה ב4 חודשים הראשונים ואז להירגע, כל עוד הילד שומר על האחוזונים שלי ( -+ 15%) זה בסדר גמור.

ליונקים יש אחוזונים שונים מאשר למתומ"לים, טיפ"ח לצערנו הרב עוד משתמשת באחוזונים הישנים, אם מישהי רוצה את הטבלה של היונקים אני אשמח לצרף.

לתינוקות יונקים יש קפיצות גדילה (גם לתינוקות לא יונקים אבל זה פחות מורגש) - קפיצות גדילה זה 24-72 שעות שבהם התינוק צמוד לציצי יונק כל הזמן ובעצם כך מאותת לגוף האם לייצר עוד חלב הזמנים של קפיצות הגדילה הם:

3 ימים

7 ימים

10-14 יום

3 שבועות

6 שבועות

3 חודשים

6 חודשים

שנה.

 

הנקה נכונה לא אמורה לכאוב (מלבד בכמה ימים הראשונים בהם הפטמות רגישות)

בהנקה נכונה לא אמורים להיות פצעים או סדקים על השד

בהנקה נכונה יש להקפיד על תינוק שפותח פה גדול.

 

ובכל ספק שיש לכן, אנא פנו ליועצת הנקה, לצערי המאוד רב, רוב הרופאים והאחיות לא מבינים בהנקה. אם כי לשמחתנו לאחרונה יש ניצנים של רצון להשתפר בנושא.

רונית ויגודסקי
דולה ומלווה נשים בגישת B.O.T באזור חיפה

 052-4550674
 vigodzkey.ronit@gmail.com
לתמוך במרחב שסביבך, בכוחות שבתוכך


כל הנאמר באתר מבוסס על ניסיוני, אין לראות בו המלצה רפואית כלשהי ובכל מקרה מומלץ לפנות לגורם רפואי מוסמך.
אין להעתיק את התכנים ללא רשותי.